Aktualności

4 kwietnia - Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

04.04.2024

Z myślą o naszych „braciach mniejszych”

4 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. To doskonała okazja, by poddać się refleksji na temat naszych „braci mniejszych” i tego, co możemy dla nich zrobić. Z całą pewnością nie da się uratować wszystkich istnień, jednak to właśnie ludzie są główną przyczyną bezdomności, którą można znacznie ograniczyć poprzez sterylizację i kastrację oraz przede wszystkim – odpowiedzialne zachowanie.

4 kwietnia - Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

W Polsce coraz rzadziej spotkać można bezdomne psy, ponieważ są one regularnie wyłapywane zarówno przez osoby prywatne, którym zależy na polepszeniu ich losu, jak i hycli oraz specjalistów czy wolontariuszy z różnych organizacji. Widok samotnie wędrującego psa wzbudza czujność i na szczęście większość ludzi nie pozostaje bierna, dzwoniąc do pobliskiego schroniska lub pod numer straży miejskiej. Sytuacja jest znacznie mniej pozytywna w kwestii bezdomności kotów, a pręgowane burki wylegujące się w słońcu stały się niejako częścią miejskich krajobrazów. Dzieje się tak bardzo często przez nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy wypuszczają swoje niewykastrowane mruczki bez opieki, co prowadzi do niekontrolowanego rozmnażania się. Tak nieodpowiedzialne zachowania, to przykładanie ręki do cierpienia, ponieważ znaczna część nowonarodzonych kociąt umiera wskutek takich chorób, jak na przykład koci katar. Większość bezdomnych kotów dożywa zaledwie kilku lat, ginąc pod kołami samochodów lub przez różne choroby, podczas gdy odpowiednio zaopiekowane koty w domowych warunkach mogą dożyć nawet ponad 20 lat.

Koty jako urodzone drapieżniki zdecydowanie lepiej radzą sobie „na wolności” od psów, jednak urbanizacja i działalność człowieka w znaczącym stopniu zmniejsza ich bezpieczeństwo. Zimą wystarczy kilka stuków w koła lub karoserie, które mogą spłoszyć mruczki szukające ciepła pod maskami naszych samochodów, a tym samym - uratują ich życie.

Należy ponadto pamiętać, że bezdomne zwierzęta bardzo często traktują altany śmietnikowe oraz kubły do segregacji jako „stołówkę”. To powód, dla którego należy być niezwykle czujnym i odpowiedzialnym. Nie wolno rozrzucać resztek jedzenia poza wyznaczony pojemnik, ponieważ pod wpływem warunków atmosferycznych szybko się zepsują i mogą doprowadzić do zatrucia zwierząt, które je zjedzą. Będzie to ponadto idealne środowisko do rozwoju niebezpiecznych bakterii i patogenów. Nie mniej ważną kwestią jest szkło, które może poważnie skaleczyć łapy naszych czworonożnych przyjaciół. Właśnie dlatego nienaruszone szklane butelki (bez kapsli czy nakrętek) oraz słoiki bez pokrywek czy też pojemniki po kosmetykach (pozbawione elementów z innych materiałów) można wrzucić do zielonego kontenera przeznaczonego na szkło.

Nie wrzucamy tam jednak:

szkła żaroodpornego

porcelany, ceramiki, doniczek

kryształu, luster

zniczy ceramicznych

zniczy szklanych z pozostałością wosku

szkła stołowego (zastawy, talerzy, szklanek, mis)

monitorów, lamp telewizyjnych

termometrów

szkieł okularowych

świetlówek i żarówek

szklanych opakowań po rozpuszczalnikach i olejach silnikowych

szyb okiennych

szyb i reflektorów samochodowych

szkła zbrojonego

Są to przedmioty nienadające się do recyklingu.

Co ważne - altany śmietnikowe oraz pojemniki do selektywnej zbiórki powinny być fizycznie zabezpieczone, aby żadne zwierzę nie dostało się do jego wnętrza. Całkowitym brakiem odpowiedzialności nie tylko w stosunku dla bezdomnych zwierząt, ale i całego środowiska naturalnego, jest śmiecenie na poboczach, w parkach czy lasach. Brudny słoik, butelka czy puszka to pułapka dla zwierzęcia – może ono wsadzić do niego głowę i utknąć. Robi to dlatego, że jest zwabione zapachem. Niebezpieczne są też opakowania foliowe, w które może zaplątać się zwierzę. Jeśli masz możliwość - nie wyrzucaj śmieci do parkowych koszy na śmieci lub tych znajdujących się na parkingach leśnych, tylko wyrzuć w odpowiednio zabezpieczonym miejscu – w ten sposób możesz uratować niejedno istnienie. Odpowiedzialność, rozsądek i reakcja to składniki, które mogą przyczynić się do poprawy bytu zarówno dzikich, jak i bezdomnych zwierząt. Pamiętajmy o tym, nie tylko w tym szczególnym dniu.