Dzień Dzikiej Przyrody, czyli skłaniamy do refleksji
02.03.2024
3 marca na całym świecie nieustannie od 2013 roku obchodzimy Dzień Dzikiej Przyrody. Święto ustanowione zostało przez ONZ, a data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 3 marca 1973 r. podpisano CITES, czyli Konwencję Waszyngtońską o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. To dzień wyjątkowy, który wraz z otaczającą przyrodą, która powoli budzi się do życia po zimowym śnie, skłania do refleksji – co by było, gdyby… Wyobraźmy sobie świat bez zieleni. Bez drzew pnących się ku niebu, które delikatnie falują na letnim wietrze. Bez trawy, która jest jak najmilszy dywan dla zmęczonych całodniową pracą stóp. Bez kwiatów, które nie tylko ozdabiają domowe rabatki feerią barw i zapachów, ale też dzięki pszczołom – najbardziej pracowitym zwierzętom na świecie – dają najcenniejsze dary.
Wyobraźmy sobie świat bez ptaków, które przecinają nieboskłon i śpiewają najpiękniejsze piosenki. Bez czworonożnych przyjaciół, wiernie kroczących przy naszej nodze przez całe swoje życie. Bez ich wiernego spojrzenia i zaufania, którym nas obdarzają. Puszcza bez żubra, afrykańska sawanna bez nosorożców, tropikalne lasy bez szympansów, a może odległa tundra bez reniferów i wilków? To świat, którego nie sposób sobie wyobrazić. Pusty, cichy, zimny, nijaki i bezbarwny. To środowisko, w którym jako ludzie nie moglibyśmy przetrwać. A jednak mimo tego bez namysłu niszczymy własną planetę.
Dzień Dzikiej Przyrody ma na celu uświadomienie sobie przestępczych procederów, które skazują wiele gatunków roślin i zwierząt na wymarcie. Wszystko w imię między innymi korzyści majątkowych i ludzkiej próżności. Co jednak zrobimy, gdy wytniemy ostatnie drzewo pod uprawę i zabijemy ostatnie zwierzę dla jego rogów lub kłów?
To dzień, w którym warto uzmysłowić sobie, że dzika przyroda to nie tylko ta geograficznie odległa, znajdująca się na innych kontynentach. W końcu pełno jej w naszych polskich lasach i puszczach. Doskonałym przykładem może być projekt pn. „Czynna ochrona rzadkich gatunków zwierząt w Puszczy Solskiej” polegający na zabezpieczeniu i polepszeniu dogodnych warunków bytowych rzadkich gatunków ptaków. Jak się okazuje teren ten jest zamieszkiwany przez gadożery, orliki krzykliwe, bieliki, bociany czarne, głuszce i sóweczki. W ramach projektu zapobiega się także… umyślnemu zabijaniu przez ludzi i rozjeżdżaniu na drogach gniewosza plamistego. To przykre, że takich czynów dopuszczają się ludzie, ponieważ skala problemu musi być spora, skoro do ochrony potrzebne są dodatkowe programy i fundusze. Czas by zrozumieć, że dzika przyroda jest wartością samą w sobie, a także, że kiedy przekroczymy jako ludzkość pewną granicę – nie będzie już odwrotu. Środowisko naturalne ma ogromne znaczenie w zachowaniu procesów ekologicznych, a ponadto jest ważne pod praktycznie każdym względem – społecznym gospodarczym, naukowym, edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i turystycznym.
– Przypomnijmy sobie o naszym obowiązku zachowania i zrównoważonego korzystania z ogromnej różnorodności form życia na naszej planecie. Dążmy do bardziej troskliwej, przemyślanej i trwałej relacji z naturą – mówi António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.
Każdy z nas decyduje o tym, jak będzie wyglądała przyszłość. Wystarczy zacząć od małych kroków i od decyzji, na które mamy wpływ – od właściwej segregacji i recyklingu, przez życie oparte o zasady less lub zero waste, przemyślane zakupy, dobór środków transportu, po oszczędzanie wody.
Czas na Twój ruch!